بنتونیت یک ماده از دسته رس ها است و از کانی های متورم شونده تشکیل شده است، که عمدتا مونموریلونیت و به مقدار کمی بیدلیت هستند.
بنتونیت به نام های مختلفی نظیر سدیم مونتموریلونیت، کلسیم مونتموریلونیت، خاک مونتموریلونیت، خاک اسمکتایت، خاک آتشفشانی، خاک صابونی و صابون معدنی شناخته میشود.
سدیم مونتموریلونیت با نام هایی از قبیل سدیم بنتونیت، بنتونیت متورم، بنتونیت غیر متورم، بنتونیت جنوبی، بنتونیت فولر یا بنتونیت فرعی بیان میگردد. در صنعت به بنتونیت های با تورم کم و متوسط عنوان ساب بنتونیت اطلاق میگردد.

سدیم بنتونیت قابلیت تورم بسیار بالا و کلسیم بنتونیت با ظرفیت تورم پایین، شناخته میشوند.

انواع بنتونیت: 1. بنتونیت سدیمی 2.بنتونیت کلسیمی 3. بنتونید فعال شده با اسید 4. بنتونیت ارگانوفیل
بنتونیت های متورم یا بنتونیت های سدیم دار میتوانند چندین برابر حجم معمولی خود آب جذب کنند و منبسط شود، به طوری که حالت ژله ای، پلاستیکی و چسبندگی به خود بگیرند. این نوع بنتونیت ها معمولا در سیالات حفاری و دوغاب(گل آب) دیواره ها استفاده میشود. در بنتونیت سدیمی میزان جذب یونی، شکل پذیری، انبساط و انقباض نسبت به نوع کلسیمی آن بیشتر است. ظرفیت تورمی بنتونیت های کلسیمی کمتر از نوع سدیمی است. بعضی از انواع کلسیم دار کمی بیشتر از رس های معمولی متورم میشوند و در آب به صورت گلوله های ریز و با دانه های به هم چسبیده در می آیند. بنتونیت های دارای کلسیم و سدیم متوسط، بنتونیت های مخلوط نامیده میشوند. تمایل این نوع به تورم متوسط بوده و ژل کم حجمی را نسبت به نوع سدیمی (با وزن مساوی) تشکیل می دهند. ابعاد شبکه بنتونیت سدیم و کلسیم دار از 9/6 انگستروم در حالت معمولی به 20 انگستروم در صورتی که رطوبت محیط صد در صد باشد، افزایش خواهد یافت.

بنتونیت دارای چنان انواع گوناگونی است که بعضی از آنها در تقسیم بندی متعارف نمی گنجد. یکی از این بنتونیت ها، هکتوریت است که دارای خاصیت تورمی زیادی بوده و از نوع اسمکتیت لیتیوم دار است، علاوه بر این بنتونیت هایی هستند که منیزیم و یا هیدروژن فراوانی داشته و یا یون قابل تعویض غالب دارند. این نوع بنتونیت سدیم یا کلسیم دار نبوده و ظاهرا بعضی از آنها خاصیت تورمی کمی داشته و بقیه ظرفیت تورمی نسبتا بالایی دارند. بنتونیت های دیگری نیز وجود دارد که بنتونیت های پتاسیم یا متابنتونیت نامیده میشوند.

بنتونیت در صنعت کاربرد های فراوانی دارد:
صنعت ریخته گری
گل حفاری
نفوذ ناپذیری و ترکیب خاک
صنعت سرامیک
کاغذسازی
صابون ها و مواد شوینده
داروسازی
تصفیه روغن ها
رنگ ها
چاه ارت
خوراک دام و طیور

بستر گربه

بستر دام و طیور

کودهای کشاورزی

4 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *