بر طبق آزمایشات و مطالعات انجام شده در ایران و جهان مشخص گردیده است که همه انواع بنتونیت قابل استفاده در خوراک دام نمیباشند.
به این گونه ای که انواع بنتونیت های رنگی و نیز انواع گوگرد دار به هیچ عنوان نباید استفاده گردند. انواع بنتونیت های سفید رنگ نیز بر اساس نوع آنالیز (XRF,XRD و جذب اتمی) پس از تعیین میزان اکسیدها، نوع کانی های غالب و میزان فلزات سنگین طبقه بندی شده و مورد استفاده قرارا میگیرند. به طور کلی بنتونیت مورد استفاده در خوراک دام می بایست خوشخوراکی بالایی داشته باشد، قابلیت جذب آب آن حداقل 7 برابر وزنش باشد. مطابق استاندارد 2002/32/EC میزان سرب نمونه می بایست کمتر از 30ppm باشد. بنتونیت های مورد استفاده در تولید خوراک های پلت شده باید قابلیت جذب آب بالایی داشته باشند و میزان چسبندگی آنها مطلوب باشد.
بنتونیت های مورد استفاده به عنوان پایه توکسین بایندرها باید قابلیت بالایی در جذب سموم به خصوص آفلاتوکسین ها داشته باشند، به نحوی که میزان سم در نمونه قبل و بعد از استفاده بنتونیت تفاوت قابل توجهی را نشان دهند

شرکت اراک پودر با تولید مرغوب ترین خاک بنتونیت در ایران توانسته است گام مهمی را در جهت تولید بنتونیت مورد نیاز برای صنعت خوراک دام بردارد. و همچین با تولید خاک مخصوص خوراک دام و عرضه این نوع خاک در بازار رضایت مصرف کنندگان را جلب کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *